دوشنبه 26 مهر 1400

تاریخچه

خیریه منتظران اباصالح

 

دروازه غار نام يكي از دروازه‌هاي قديمي شهر تهران است كه در اطراف حصار ناصري (حصاري كه در عهد ناصرالدين شاه قاجار در اطراف شهر تهران كشيده شده بود)، قرار داشت. اين دروازه در حد فاصل بين خاني آباد و ميدان شوش در حوالي مكاني كه امروزه در آن ميدان غار (شهيد هرندي) بنا شده، واقع شده است.
این منطقه اگر چه در قلب تهران یعنی منطقه 12 جا خوش کرده است اما همانند جزیره‌ای جدا افتاده می‌ماند که محرومیت‌ها در ابعاد مختلف حتی در معماری شهری و خانه‌سازی‌ها نیز رخ نمایان می کند.
اینجا دروازه غار است؛ غار ندارد، دروازه هم ندارد، اما تا دلت بخواهد فقر دارد، بچه های قد و نیم قد در کوچه پس کوچه های تنگ و تاریک، خانه های خرابه و نیمه کاره، کودکان کار و بی سرپرست، اعتیاد، کارتن خوابی و … به این نقطه شهر که از قدیمی ترین مناطق تهران هم محسوب می شود؛ مدتهاست که فقر، چهره دیگری داده است.
اینجا، دیوار به دیوار قلب اقتصادی کشور و بازار تهران، محله ای وجود دارد که وقتی پا به آن میگذارید به قدم هایتان شک میکنید (!)، آنقدر که فاصله هست ازهمه آنچه در شهر شلوغمان میگذرد، و حتی یک کوچه آن طرف تر، تا... دروازه غار.

 

خیریه منتظران اباصالح

 

دغدغه مشکلات و محرومیت های این منطقه سبب شد تا درمانگاه خیریّه منتظران اباصالح المهدی (عج)،‌ به کمک خیّرین محترم در منطقه احداث گردد. این درمانگاه از سال 1389 شروع به فعالیت نموده و در حال حاضر خدمات پزشکی درمانی و پیشگیری (واکسیناسیون، پایش سلامت کودکان شامل قد، وزن، و تغذیه) را به اهالی محله ارائه میدهد. خدمات پزشکی شامل : پزشک عمومی، دندانپزشکی، مامایی، داروخانه و خدمات تخصصی شامل زنان و زایمان، سونوگرافی، گوش و حلق و بینی، طب ورزش، پوست، چشم پزشکی و داخلی میباشد که به صورت رایگان و یا با هزینه های بسیار اندک صورت میگیرد.

علاوه بر خدمات درمانی، این مجموعه، با برگزاری کارگاه های آموزشی در حوزه های مختلف سعی بر توانمند سازی و کارآفرینی برای خانواده ها، مادران و زنان سرپرست خانوار دارد. به علاوه در حسینیه شیخ رجبعلی خیّاط، برای کودکان کار، اقدام به برپایی دارالقرآن و کانون مخصوص پسران کودک و نوجوان کرده است که علاوه بر آموزش مهارت ها و بازی، اردوهایی را نیز برای ایشان برگزار مینماید. در بخش دختران نیز علاوه بر برخی کلاسهای آموزشی، با همکاری بخش تربیت بدنی شهرداری منطقه 12، برنامه های تفریحی انجام میگیرد. در حوزه خدمات حمایتی نیز، خیریّه به کمک خیّرین محترم به تهیه پوشاک، ارزاق، وسایل منزل، تهیه جهیزیه و ... برای خانواده های نیازمند میپردازد.

 

خیریه منتظران اباصالح